Ruční výroba skla byla 6. prosince 2023 zařazena na prestižní seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Tento historický okamžik představuje uznání unikátního sklářského umu, který je v Česku hluboce zakořeněn a je považován za symbol národní hrdosti a řemeslné dokonalosti.

Historie a význam Ruční výroba skla má v České republice dlouhou tradici, sahající až do středověku. České sklo je známé po celém světě pro svou vysokou kvalitu, preciznost a krásu, což je výsledek staletí zdokonalovaných technik a mistrovského řemeslného umění. Zápisem na seznam UNESCO se otevírá nová kapitola pro české sklářství, které tak získává další mezinárodní uznání a podporu.

Proces nominace Nominace byla podána společně s Francií, Finskem, Maďarskem, Německem a Španělskem a schválena na zasedání mezivládního výboru organizace UNESCO v Botswaně. Příprava podkladů pro žádost byla komplexním úsilím, kterého se ujala řada institucí, včetně Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, sklářských hutí, škol a profesních organizací.

Důsledky zápisu Zápis na seznam UNESCO přináší nejen prestiž, ale také závazek vlády uchovávat a chránit toto řemeslo. Očekává se, že to přispěje k většímu zájmu  veřejnosti. Dále to podporuje vzdělávání a šíření povědomí o hodnotě ručně vyrobeného skla.

Budoucnost českého sklářství Sklářství je důležitým odvětvím pro několik českých regionů a jeho zápis na seznam UNESCO může přinést nové příležitosti pro rozvoj a inovace v tomto tradičním řemesle. Je to také příležitost pro mladé umělce a řemeslníky, aby se učili a rozvíjeli sklářské techniky, které byly předávány generacemi.

Je to příběh o tradici, umění a neustálém úsilí o zachování jedinečného kulturního dědictví pro budoucí generace.